Uważaj na stałe oprocentowanie!
Rosnące ostatnio w sposób lawinowy raty kredytów hipotecznych – oto temat dla wielu z nas bardzo odczuwalny i utrudniający codzienne funkcjonowanie. Wiele osób słusznie obawia się, że po tak drastycznych podwyżkach dalszy wzrost comiesięcznych obciążeń może poważnie zagrozić całej ich sytuacji finansowej. W końcu niektóre raty już poszły w górę nawet o 100%
Co ciekawe, do niedawna niemal wszystkie obecne na naszym krajowym rynku kredyty hipoteczne były oprocentowane wg stopy zmiennej. Byliśmy na tle Europy liderem, jeśli chodzi o powszechność tego rozwiązania.
Na ratę kredytu hipotecznego składają się dwie rzeczy.
Jedną z nich jest marża banku, która z reguły jest stała. Warto wiedzieć, że taką właśnie marżę można (i zdecydowanie warto) przed podpisaniem umowy negocjować. Podstawą dla ustalenia wysokości drugiej składowej jest wskaźnik WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate), który z zasady jest zmienny. To w największym uproszczeniu wysokość oprocentowania, na jaką banki udzielają sobie nawzajem pożyczek. Wpływ na ten wskaźnik ma m.in. aktualna wysokość stóp procentowych.
Popularność ostatnio zyskują proponowane przez banki zmiany oprocentowania kredytów na stałe. Wiele osób zwraca się do mnie z pytaniem, czy warto takie rozwiązanie rozważyć. Kluczowe jest tutaj pytanie, dlaczego banki nie składały takich propozycji wcześniej, chociażby 2-3 lata temu, gdy stopy procentowe były na rekordowo niskim poziomie? Odpowiedź jest jasna – wtedy dla każdego banku byłoby to wysoce nieopłacalne.
Lawinowy wysyp takich propozycji powinien budzić niepokój i zapalać w naszej głowie czerwoną lampkę.
Dlaczego dzieje się to właśnie teraz?
Jeżeli ktoś da się złapać, pójdzie do swojego banku w obawie, czy jego rata jeszcze bardziej nie wzrośnie i da się namówić na zmianę oprocentowania – niejako zamrozi sobie wysokość raty i sposób naliczania oprocentowania na obecnym, bardzo wysokim poziomie!
Pomyśl – przecież sytuacja, z którą się teraz zmagamy, ta rekordowo wysoka inflacja i podwyższony poziom stóp procentowych… One nie będą trwały wiecznie. Kiedy za rok lub dwa ogólna sytuacja się zmieni, bez wątpienia zmienią się również warunki oferowane przez banki. Wraz z nieuchronnymi obniżkami stóp procentowych zaczną również spadać raty kredytów. Tylko niestety ominie to osoby, które uwikłają się teraz w dodatkowe umowy z bankiem i zamrożą wysokość swoich rat na aktualnie rekordowym poziomie.
To, do czego przy każdej możliwej okazji przekonuję, to aby tego typu decyzje podejmować świadomie, a już na pewno bez pośpiechu. Działać w oparciu o swoją wiedzę, rzetelne rozeznanie tematu i konkretne argumenty, które w Twojej indywidualnej sytuacji będą najbardziej korzystne i zyskowne.
Warto poświęcać czas na zdobywanie tej wiedzy i zgłębianie poszczególnych zagadnień.